Post Reply 

Thread Rating:
  • 1 Votes - 1 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cum sa-ti faci singur haine
11-02-2009, 03:00 PM
Cum sa-ti faci singur haine
De cand ma stiu, am avut in casa masina de cusut. Din cauza vremurilor grele, bunicii mei si maica-mea (uneori) croiau singuri hainele.
Acum am masina de cusut in casa, dar hainele sunt totusi ieftine si nu se merita sa ti le confectionezi singur. Dar mai sunt oameni cu acest hobby (croitoria).
Stand de vorba cu unul dintre ei, imi spunea cum face el hainele.
Cumpara reviste cu tipare (mi-a recamandat Burda), cumpara materiale, ajusta tiparele, croia materialul apoi la masina de cusut cu opera. Ies niste haine adorabile.
O alta metoda, dar doar pentru anumite tipuri de haine (ciorapi, manusi, pulovere, veste) este crosetarea/impletirea cu andrelele. Trebuie sa recunosc ca desi am acces la ciorapi din diverse materiale, iarna, prefer un ciorap de lana. Si un pulover de lana.
De aici se ocupa cineva cu asa ceva?
Find all posts by this user
Add Thank You Quote this message in a reply
11-02-2009, 10:22 PM
RE: Cum sa-ti faci singur haine
Da, croitoria este marele meu hobby. Mi-am facut foarte multe haine singura, dar si cu ajutorul revistei Burda. Am inceput ca ajutor al bunicii mele, iar apoi am incercat multe si marunte. Pot sa spun ca stiu sa fac absolut orice, de la haine si pana la goblen (am voie sa ma laud). Am o mie de povesti legate de situatii in care am fost nevoita sa fac haine. Nu mi-e frica de criza si consecintele ei, trebuie sa se caute ceva din ce stiu sa fac. Am un regret ca n-am ales ca formare profesionala un domeniu care sa aiba de-a face cu creatia, de haine sau de orice altceva.... Nici macar nu profesez; am facut o facultate tehnica si m-am trezit lucrand in cu totul, dar in cu totul alt domeniu. Voi ce lucrati? Am trecut de la una la alta...dar nu ma cearta nimeni, sper...
11-02-2009, 11:13 PM
Gabita,
Eu nu stiu multe despre confectia de haine. Si presupun ca suntem multi de aici care habar nu avem.
Ne poti face un "curs" mic, te rog?!
11-03-2009, 04:33 PM
OK, numai sa nu-mi cereti "termen de predare"... Spun asta pentru ca nu stau foarte bine la capitolul timp. O sa ma gandesc la un desfasurator, ordinea conteaza....
11-03-2009, 04:36 PM
Gabita, cand poti tu 03
Multumiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
01-17-2010, 06:35 PM (This post was last modified: 01-17-2010 06:39 PM by anuk.)
Acum ,ca si pe vremuri , se poatra haine tricotate din lana sau fire artificiale . Sunt in voga caciulile impletite ,asortate cu fulare si manusi,pulovarele ,pardesiile. Unele confectionate in serie la masini automate insa , de mare efect sunt cele impletite manual .
NU cred ca fetele (membre a forumului) nu cocheteaza cu andrele sau crosetul .
Se imbina astfel utilul cu placutul.
Facem un schimb de experienta?

[Image: userbaranukbyserj3.jpg]
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication