Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Umbra lui Phil :O
02-05-2017, 06:23 PM (This post was last modified: 02-05-2017 06:37 PM by anuk.)
Umbra lui Phil :O
[Image: groundhog-day-2017_zpstiehj8kv.jpg]

Pe 2 februarie 2017 celebru Phil din scorbura lui în Punxsutawney, Pennsylvania a fost scos pt a-si vedea sau nu umbra si sa prezica cat mai direaza iarna 04:

Cartitele au prezis calendarul primaverii inca din anul 1887, deci traditia este destul de veche,cu toate ca doar 39 % din predictii s-au adeverit.

Decretul sau anual este acesta :
"Eu vad in mod clar umbra mea perfecta, clara, deci vor fi mai mult de sase saptamâni de iarna"

Va fi sau nu o predictie corecta,traim si vedem. Iar mi-am amintit de filmul Groundhog Day - Ziua Cartitei Nanana

http://www.livescience.com/57731-punxsut...hadow.html

Agenţiile meteo din SUA şi Canada au dovedit că marmota/cârtiţa a nimerit prognoza mai puţin de 40%. Datele analizate în ultimii ani au demonstrat că nu are vreo abilitate în prezicerea vremii. Dar Cooper pune totul la punct: "Dacă am vorbi despre ştiinţă, am pierde toată distracţia (...) Întâi de toate este vorba de distracţie”.

Este o adevarata ceremonie ,un intreg ritual 18

Preşedintele ceremoniei a bătut de trei ori cu bastonul, cum cere tradiţia, în vizuina marmotei Phil, cel mai celebru animal meteo din lume. După ce cu greu a ieşit, Phil i-a spus pe limba lui, pe care doar preşedintele şi cercul său o înţeleg, că şi-a văzut umbra. Asta înseamnă încă şase săptămâni de iarnă în SUA.

"Să fii veșnic tânăr nu înseamnă să ai 20 de ani, înseamnă să fii optimist, să te simți bine, să ai un ideal în viață pentru care să lupți și pe care să îl cucerești."

Ana Aslan
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication