Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
OFF-TOPIC pentru guesti
05-07-2018, 08:34 AM
RE: OFF-TOPIC pentru guesti
Discutia ar fi mult mai ampla, se intelege. Sunt modele ce calculeaza efectele interventiilor de acest gen, aici am dat doar un singur exemplu.
Am vrut sa arat doar faptul ca exista solutii, timpul de rezidenta al particulelor ar fi in jur de 10 ani.
Evident, totul s-ar face gradual, nu brusc.

Dar, trebuie luate in calcul si variatiile naturale ale climei.
Clima are conexiuni destul de puternice in diverse planuri.

De exemplu, sunt cunoscute cinexiunile dintre ciclurile solare si clima, conexiuni ce se realizeaza prin diverse moduri.

Apropo, tot era un topic pe aici despre Soare si cutremure, dar era la fight-club.
De aceea, nu am explicat acolo cum ar putea ciclurile solare sa influenteze cutremurele (evident, indirect, fapt demonstrat statistic)
Apare un maxim al activitatii seismice pe minim solar, si un alt varf mai mic pe maxim solar.

Ce se intampla?

Exista studii ce demonstreaza cum vantul solar interactioneaza cu magnetosfera terestra.

Astfel, un vant solar intens produce o franare mai accentuata a rotatiei terestre, si invers.
Prin urmare, apar variatii ale momentului cinetic, cu impicatii si in aspectul climei.

Curentii oceanici preiau si ei o parte din momentul fortei, Curentul Golfului fiind deviat astfel spre nord sau spre sud.

A se cauta in acest sens studii privind durata zilei versus clima.

Ramasesem datoare cu aceasta explicatie, asteptam un semn de la domn' profesor in topic in acest sens.

Revenind la particulele autolevitante, consider ca nu e momentul sa se intervina.
Faptul ca se poate, e un semn linistitor.
Quote this message in a reply
05-07-2018, 09:40 AM
RE: OFF-TOPIC pentru guesti
Imi place perseverenta ta. Bravo !

"Să fii veșnic tânăr nu înseamnă să ai 20 de ani, înseamnă să fii optimist, să te simți bine, să ai un ideal în viață pentru care să lupți și pe care să îl cucerești."

Ana Aslan
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
Post Reply 

[-]
Quick Reply

Image Verification
Please enter the text within the image on the left in to the text box below. This process is used to prevent automated posts.

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication