Post Reply 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 1 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
COPIII ,bucuria implinirii noastre ca femei.
08-07-2016, 12:01 PM
RE: COPIII ,bucuria implinirii noastre ca femei.
Are sau nu dreptate Delia, in postrea adresata mamelor ca raspuns la crtitica acestora pt atitudinr si limbaj in cantecele sale?

Gura bate curu'
De Delia Matache

Bună! Sunt Delia şi nu mă ocup cu educaţia ta! Nu-s nici mă-ta, nu-s nici tac-tu, nu-ţi sunt diriginte şi în niciun caz profa de religie! Tu mămico ţine-ţi pruncul “ocupat” ! Ţine-l departe de MTV, de internet şi alte nenorociri care-l pot afecta emoţional pe minorul în cauza. MTV-ul nu va intră în casă cu forţă, mami! Scoate cablul, mami! Du-l la teatru, mami! Ai opţiuni destule, mămico!

Creşte-ţi odrasla după bunul plac, dar nu da vină, scumpă mama, pe playlistul de la radio! Radioul e opţional mami! Nu vă ţine nimeni “ostatici” în faţa unui post de muzică. Ştiu că eşti o mama deşteaptă şi echilibrată! Şi tu poţi! Doar tu, mami! E datoria ta! În cazul în care eşti o mămică mai relaxată şi staţi împreună pe MTV, explică-i copilului, că ce vede pe sticlă, în clipurile lor (Kanye, Rihanna, Lady Gaga, Beyonce şi chiar Nirvana, Guns, Aerosmith, Die Antword, Prince, Prodigy, David Bowie, Marylin Manson, Metallica) nu trebuie să şi facă! Să nu lingă cruci ca-n clipurile Madonnei, mami! Pentru că da, ştim, Madonna e o nenorocită!!!

Să nu-l laşi, mami, să-şi îndese şoareci în gură, ca-n clipurile lui Die Antword, mami! Să nu-l laşi să incendieze o casă, sau să răpească oameni, doar pentru că Eminem o face într-un video! Să nu-l laşi să se uite la Deftones – You’ve seen the butcher! E cu sangeeee, mamiiiii!!!!

Dacă odrasla-ţi nu deţine încă forţă de a discerne şi e încă la nivelul la care face ce vede, doar pentru că vede, mami, scoateee televizorul din priză! Copilul tău e un pericol public! Alege-i tu playlistul, ca o mama bună ce eşti. Dă-i ce consideri că e decent pentru vârstă lui. Nu toată muzică are audienţă generală!

În cazul meu, nu pot spune că am ce să cenzurez în “uşor iubitul meu că se rupe patul!” Nu-i nimic mură-n gură, nimic ruşinos în a sări în pat! Nu mai săriţi în pat! Mesajul e clar şi evident! Pentru cei ce înţeleg mai mult decât ce zice versul, sorry, păcătoşilor! Cine va pune să va gândiţi la prostioare? Deci textual nimic de cenzurat până acum. Bon! Ştiţi cum se zice? Că dacă dai din fund baby ai tot ce vrei! Cenzureaz-o pe asta! ? E doar o vorba!

Nu zic eu, e din categoria “ştii cum se zice?”, e ironic, e ca aia cu datul din coate. Dar de ce să ne oprim la coate? Păi fundul reprezintă răul? Negura? Iadul pe pământ? Vorba lor: ”I work my ass off” nu ne doare? E doar o vorba care implică altă parte a corpului! Ce aveţi cu curul? Ce rău v-a făcut!? Să va mai zic vorbe de duh cu şi despre cur? Bine. ”Gura bate curu”, ”Bagă fundu’ la înaintare”, ”Drum bătut şi cur frecat”, ”A-şi pune curu’ la treaba”, ”Muscă-n curu’ iepii”. Aţi rămâne surpinşi de câte vorbe din popor se bazează pe înţelepciunea curului. Plus că eu am fost finess 03)), am zis fund, nu cur.

S-avem pardon, s-avem rezon! Iertată-mi fie cuvântarea, blagosloveste-mă pe mine cea păcătoasă în straiele mele cele de latex! Iartă-mi pulpele deocheate în care zvâcneşte sangile fierbintit d-atâta cuminţenie. Sunt convinsă că în sfinţenia şi preacuviosenia domniilor voastre mă veţi trece în sfântul maslu, la fiecare rugăciune.

Sursa:
http://www.sereniti.ro/author/delia-matache/

Sunt tare curioasa care este parerea voastra .......parerea mea este clara, doar ca nu vreau sa va influentez, asadar, am sa o spun dupa ce o aud pe a voastra.

"Să fii veșnic tânăr nu înseamnă să ai 20 de ani, înseamnă să fii optimist, să te simți bine, să ai un ideal în viață pentru care să lupți și pe care să îl cucerești."

Ana Aslan
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
10-14-2016, 06:12 PM
Trebuie sa vedeti asta neaparat .Este sfasietor.

https://www.youtube.com/watch?v=RQDJJEeJt4I

Filmuleţul care surprinde momentele sfâşietoare trăite de un copil de numai opt ani căruia i se spune că mama sa tocmai a murit a fost vizionat online de zeci de milioane de persoane. Opinia publică s-a împărţit însă în două tabere care dezbat virulent dacă durerea copilului trebuia sau nu arătată lumii întregi.

Cel care îi dă copilului cumplita veste este chiar tatăl său, Brenden Bickerstaff-Clark. Cei doi stau faţă-n faţă la o masă de picnic. Tatăl ia mâna băieţelului său, Cameron, şi-i spune: “Am ceva să-ţi spun, OK? Mama ta s-a stins noaptea trecută”. “Poftim? Cum adica mama mea? Cum?”, întreabă copilul vizibil marcat. “Din cauza drogurilor”, îi răspunde bărbatul. Copilul izbucneşte în lacrimi iar tatăl şi alţi adulţi încearcă să-l consoleze.

Criticat pentru decizia de a filma şi posta acest moment, Brenden Bickerstaff-Clark a explicat pe Facebook: “Filmul ăsta este pentru drogaţii care au copii. Astăzi i-am spus fiului meu că mama sa s-a dus din cauza unei supradoze. Asta face otrava asta din noi şi asta este boala cu care ne luptăm. Nu lăsaţi acest viciu să facă din voi o persoană în situaţia de a-şi lăsa copilul orfan. Este cel mai dificil lucru pe care l-am făcut vreodată. Fiul meu este orfan de mamă din cauza heroinei. Vă rog să vă salvaţi vieţile pentru ca micuţii voştri să nu sufere”.

http://www.evz.ro/un-tata-spune-copilulu...murit.html

"Să fii veșnic tânăr nu înseamnă să ai 20 de ani, înseamnă să fii optimist, să te simți bine, să ai un ideal în viață pentru care să lupți și pe care să îl cucerești."

Ana Aslan
10-18-2016, 07:03 PM (This post was last modified: 10-18-2016 07:09 PM by anuk.)
[Image: f-1_76_zpstlzsr5qu.jpg]

Ce-o gandi mama acestor fete care merg la cumparaturi in halul asta,ca au cu siguranta o mama. Sa presupunem ca e un mol undeva langa o plaja si .....sa zicem. Dar aici [Image: f-3_66_zpseaeilty4.jpg] se vede clar ca e frig dupa cum sunt imbracati pasagerii. E drept ca mereu a fost un conflict intre generatii ,totusi.....e prea ,prea ce se intampla cu tineretul din lume .
[URL=http://s667.photobucket.com/user/bestdoina/media/neu/f-13_39_zpsxo7lk6ru.jpg.html][Image: f-13_39_zpsxo7lk6ru.jpg][/URL

Ziceti si voi, ati accepta ca fetele voastre sa iasa asa din casa? Crestem copii sa ne ia locul ,le lasam lor conducerea ,viiitorul,nu?Vad si la Tv ,la noli, copii care nasc copii,fara scoala, fara venituri, fara MINTE . Copii de 8/10 ani in coma alcoolica.Unde o sa ajungem?
Sa te miri si sa te mai revolti ca X a violat o fata !?!

Ana Aslan
03-18-2017, 03:14 PM
[Image: AAn3tVE.img_zpsqfidztok.jpg]

Superba fotorafie , se simte drgostea intre frati. Cei doi gemeni marisor, cu gemenii abia adusi din maternitate.

Ana Aslan
03-22-2017, 05:21 PM
Stiu ca este greu sa stii pe ce site-uri bantuie copilul tau dar e vitalsa stii si poti lua masuri.ALERTA pentru PARINTI !

Jocul Balena Albastra a facut deja victime si in Romania. Supranumit si ”Calauza adolescentilor spre moarte” este deja practicat in cel putin patru judete din Romania avertizeaza Gigel Lazar, presedintele executiv al CIADO Romania. Acesta trage un semnal de alarma si le cere autoritatilor sa actioneze pana nu e prea tarziu in conditiile in care in Republica Moldova, Rusia, Ucraina si alte tari din jur numarul sinuciderilor in randul adolescentilor din cauza acestui joc a crescut ingrijorator.

Nebunia a revenit cu putere in atentia opiniei publice din Romania odata cu Cazul elevilor de la scoala generala „Veronica Micle” din Iasi, unde mai multi copiii au avut nevoie de ingrijiri medicale dupa ce ar fi jucat „Balena Albastra”. Acestia isi tineau respiratia, tinandu-si mainile pe piept si mimand astfel pozitia unui om decedat.

”Ca si in in cazul exploziei consumului de etnobotanice din anul 2010, CIADO Romania avertiza asupra dependentei de jocurile pe calculator prin programul national “ Fa-ti prieteni reali, nu doar virtuali ! In pofida tuturor avertizarilor noastre ministerele , administratia publica centrala si locala au ignorant semnalele noastre de alarma . Ca si in cazul etnobotanicelor observam ca in materie de prevenire , informare si constientizare autoritatile intervin lamentabil prin eterna reteta ; politie , biserica etc . Statul prin instituiile sale nu intelege, ca discutam de alt profil psihologic al tanarului secolului XXI , un alt comportament si alte nevoi . Nu exista programe macro si concept adaptat nevoilor tinerilor . Totul se rezuma la un flayer in cel mai bun caz, “vorbarie” multa si nerelevanta despre droguri sau dependenta de calculator . Primariile la capitolul programe pentru tineret, au concepte invechite ceea ce arata o lipsa totala de profesionalism, logica ceea ce duce la neatragere tinerilor catre acestea. In materie de prevenire si alternative la vicii ( droguri , alcool, tutun , internet) din anul 2009 administratia publica centrala si locala nu au avut nici-un program sau resurse financiare alocate . Parintii traiesc intr-un haos prin grijile cotidiene si nu se mai informeaza asupra evolutiilor tentatiilor secolului XXI, sau mai grav opineaza ca lor nu li se poate intampla nimic . Toate cele prezentate nu va duce decat la distrugerea unei generatii daca nu se regandeste urgent politica nationala de prevenire si alternative la vicii.”, sustine Gigel Lazar, presedintele executiv al CIADO Romania, potrivit StirileKanalD.

Jocul Balena Albastra a fost identificat in 4 judete din Romania ! Acest joc consta in indeplinirea a 50 de misiuni de catre un tanar, ultima fiind sinuciderea! Atentie la activitatile copiilor dumneavoastra. Exemplu de misiuni: sa deseneze o balena cu o lama de barbierit, sa se trezeasca la ora 4.20 ai sa vizioneze un film de groaza sau sa se plimbe, in echilibru, pe marginea unei cladiri, sa poarte o masca sau sa nu vorbeasca o zi.

"Pe retele de socializare, mai ales in tari care folosesc limbi slavice, circula un joc pe calculator, care are 50 de niveluri si presupune indeplinirea de catre participant a unor sarcini pe care le primeste de la un “custode” sau “mentor”. Dupa intrarea in joc, mentorul distribuie participantului sarcini, iar ulterior, acesta trebuie sa faca dovada ca le-a indeplinit prin trimiterea de fotografii sau filmulete. Sarcinile, trasate pe parcursul a 50 de zile, se refera la automutilare, ascultarea unor melodii cu mesaje suicidale, trezirea in mod sistematic la ora 4:20, vizionarea de filme sau videoclipuri de groaza, escaladarea unor cladiri inalte, poduri, izolare de societate. Cazuistica din alte tari ne-a indicat ca acest joc nu este promovat doar pe retele de socializare, ci si pe forumuri private sau diferite canale pe web",explica reprezentantii Politiei Romane.

Potrivit sursei citate, jocul poate purta si alte denumiri, nu doar "Balena Albastra", asa cum a fost initiat, efectele lui fiind acelesi. Jocul a aparut in Rusia, unde a facut peste o suta de victime, extinzandu-se si in alte tari, printre care si Republica Moldova.

Sursa:
http://www.wowbiz.ro/jocul-mortal-balena...e-16847839

Ana Aslan
05-20-2017, 09:19 PM (This post was last modified: 05-20-2017 09:48 PM by anuk.)
N-as vrea sa comentez,va intreb doar, va suna cunoscute unele expresii din ce urmeaza sa cititi ?

“Draga mama,

Nu am prea multe amintiri de cand eram foarte mica.

Pastrez din perioada aceea doar cateva franturi neclare: covorul cu dungi pe care ma jucam in camera mea, cana rosie din care beam lapte in fiecare dimineata, faptul ca mi-era frica de subsolul blocului, bolovanul acela mare pe care imi placea sa ma urc in drum spre gradinita...

Cam astea ar fi toate amintirile mele de pana la varsta de 5 ani.

Sau, mai exact, astea AS VREA sa fie toate amintirile mele de pana la varsta de 5 ani.
Pentru ca, din pacate, nu sunt toate. Mai am si altele:

- mi-amintesc, de exemplu, si cand ti-am varsat cafeaua in poala (alergam prin casa) si tu ai bombanit ca pentru tine, in timp ce te stergeai nervoasa: “Ce mi-o fi trebuit mie copil?”

- mi-amintesc si cand m-am incurcat la poezia pe care o repetam pentru serbare si tu ai exclamat, punandu-ti mainile in cap: “Of, toanta mai esti!”

- mi-amintesc si cand m-am imbracat intr-o dimineata cu dresul invers si tu l-ai intrebat pe tata, oarecum resemnata: “Oare cum o sa se descurce fata asta in viata?”

Da, mi-amintesc si lucrurile acestea.
Ele mi-au ramas cumva fixate in minte si – iata – le revad foarte clar si acum, desi au trecut aproape 20 de ani de cand s-au intamplat. Si sa stii ca nu le-am uitat niciodata.

Poate ca erai stresata de ceva in momentele acelea.
Poate ca aveai prea multe treburi de rezolvat, si la serviciu, si acasa.
Sau poate ca, pur si simplu, te durea capul si chiar n-aveai nevoie de boacanele mele.

Dar nu trebuia sa te descarci pe mine. Eram doar un copil care habar n-avea de problemele tale (oricum nu le-ar fi inteles), dar care, din nefericire, a trebuit sa incaseze niste remarci complet nepotrivite pentru lumea lui.

M-au afectat acele remarci? Nu stiu, posibil.
Poate ca remarcile acelea m-au descurajat intr-o oarecare masura. Poate ca ele m-au facut mai timida. Poate ca din cauza lor nu m-am «descurcat in viata» si sunt acum tehnician dentar, in loc sa fiu medic stomatolog (asta mi-am dorit de mica, ti-amintesti?).

Repet, nu stiu daca si in ce fel m-au afectat acele remarci. Dar, oricum, faptul ca mi le amintesc si astazi, dupa 20 de ani, trebuie sa insemne ceva.

Ceea ce stiu in schimb foarte clar, cu maxima certitudine, este ca mi-ar fi placut ca tu sa nu le fi spus niciodata.

Si la fel de clar stiu ca eu nu voi spune niciodata, in nicio circumstanta, ceva asemanator copilului meu. Si asta deoarece sunt convinsa (din propria mea experienta) ca o remarca dura, sarcastica sau umilitoare este ultimul lucru pe care trebuie sa-l auda un copil.

Da, te cert putin.

E o cearta inversa daca vrei, de la copil la parinte, si nu o cearta obisnuita, de la parinte la copil. Dar ca orice cearta de acest gen, ea are doar rolul de a aseza lucrurile pe cel mai bun fagas. Atat. Si sunt sigura ca intelegi acest lucru.

Esti mama mea si te iubesc oricum.
Asa cum stiu ca si tu ma iubesti oricum.

Cu drag,
Copilul tau”

http://www.parinti-copii.rs.ro/?cs=526312

Ana Aslan
07-30-2017, 12:53 PM (This post was last modified: 07-30-2017 01:50 PM by anuk.)
Un copil e un copil, indiferent daca este din tribul Mursi ,cum este acesta,sau daca este un copil alb nascut la Paris .

[Image: ajEEHNO.jpg]
Copil mursi inconjurat de femei ale tribului Suri dintr-un sat indepartat, langa Turmi, in Valea Omo, Etiopia .

Ana Aslan
08-28-2017, 04:58 PM
Mireasa, la cununia religiasa, isi alapteaza bebelusul 09

[Image: oeT3JUg.jpg]

Ana Aslan
09-16-2017, 02:20 PM
O familie atipica 09

[Image: V04dIwQ.jpg]

Herman și Candelaria Zapp, impreuna cu copiii lor Pampa (15 ani, născut în Carolina de Nord din SUA), Tehue (12 ani, născut în Argentina), Paloma (9, Vancouver Island) și Wallaby (8, Australia). Familia argentiniană, care a călătorit în întreaga lume în mașina lor din 1928 timp de 17 ani.

Ana Aslan
Post Reply 

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | WWW.PREMONITII.RO | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication